Pictura din biserica mare a Mănăstirii Bistrița

Fresca din secolul al XVI-lea a fost refăcută parţial în anul 1814 şi restaurată total în anii 1986-1987. În pridvorul bisericii este pisania nouă care ne spune: Cu voia Tatălui, cu ajutorul Sfântului Duh, prin grija şi stăruinţa Prea Fericitului Părinte Teoctist Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, s-a restaurat pictura din biserica sfintei mănăstiri Bistriţa-Neamţ cu hramul «Adormirea Maicii Domnului», ctitoria marilor voievozi Muşatini, Alexandru cel Bun, Ştefan cel Mare, Petru Rareş şi Alexandru Lăpuşneanu, în anii 1986-1987, stareţ fiind arhimandritul Ciprian Zaharia. Lucrările de restaurare au fost efectuate de pictorii Ion Neagoe şi Gabriela Stoian, completările la pictura nouă fiind făcute de pictorul Bogdan Mociulschi.